Wspieranie Rektora w realizacji celów i zadań poprzez systematyczną ocenę kontroli zarządczej, w wyniku której rektor uzyskuje obiektywną i niezależną ocenę adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej w Uczelni.
Ocena ogółu działań podejmowanych w procesie kontroli zarządczej przez kierowników jednostek podległych Rektorowi oraz kierowników jednostek organizacyjnych Uczelni dla zapewnienia realizacji celów i zadań pod kątem zgodności z prawem oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działalności, wiarygodności sprawozdań, ochrony zasobów, etycznego postępowania, efektywności i skuteczności przepływu informacji, zarządzania ryzykiem.
Ocena adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej.
Opracowanie rocznego planu audytu na podstawie analizy ryzyka.
Wykonywanie zadań o charakterze zapewniającym, czynności doradczych i sprawdzających oraz zadań poza planem audytu na zlecenie Rektora.
Sporządzanie sprawozdań z realizacji zadań zapewniających i przedstawianie ich audytowanym i Rektorowi.
Monitorowanie realizacji zaleceń poaudytowych.
Udział w komisjach i innych ciałach kolegialnych w zakresie określonym przez Rektora lub kanclerza.
Prowadzenie audytu zleconego zgodnie z założeniami lub programem przekazanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego lub Ministra Finansów.
Podejmowanie, na zlecenie albo z własnej inicjatywy, czynności doradczych w zakresie uzgodnionym z Rektorem lub kanclerzem.
Powoływanie, w uzasadnionych przypadkach, rzeczoznawcy w celu wykonania czynności wymagających specjalistycznej wiedzy i umiejętności niezbędnych do poprawnej realizacji zadania audytowego.